Наши средњошколци поред музике веома воле и остале видове уметничког изражавања, тако да радо одлазе у позориште, биоскоп, изложбе...
У среду 6. новембра 2019. године у Центру за културу гледали смо Хасанагиницу Народног позоришта из Пирота. Андреј Цветановски, редитељ, о представи је рекао:" Хасанагиница је класик српске књижевности и лектира српског позоришта. Ова верзија Љубомира Симовића је она која је у аналима позоришне историје остала као најзанимљивија. Хасанагиница је драма која прича о пуно тема, и о томе прича на један балкански начин, за који сваки од ових народа на Балкану може да каже да је његов - трагедија о изгубљеном мајчинству, о изгубљеној љубави, све у једном мушком доминатном свету."
Поред изузетно импресивне приче, одличних костима и занимљиве сценографије на ученике је снажан утисак оставила музика композитора Димитра Адоновског.
Већ следеће недеље 14. новембра одгледали смо веома потресну причу о најбољим људима у најгорим временима - филм Дневник Диане Будисављевић. Филм прати истиниту причу о држављанки аустријског порекла удатој за лекара православне вероисповести у Загребу, која је за време Другог светског рата, сигурне смрти спасила више од 10.000 српске деце из НДХ логора. Међу њима су и Живко, Милорад, Зорка и Нада који се готово 80 година касније враћају у логоре свог детињства и тек тада сазнају да живот дугују непоколебљивој снази једне жене. Диана је водила детаљну картотеку дечијих судбина, коју ће јој након рата одузети неповратно комунистичка власт 1945. када њено германско и грађанско порекло постају непожељни. Захваљујући Дианином дневнику, који је након њене смрти пронашла унука, расветљена је херојска улога жене уверене да њен живот није вреднији од живота недужно прогоњених.
У оквиру обележавања манифестације "Дани Kолубарске битке", у петак, 6. децембра у 19.00 часова у Модерној галерији Центра за културу погледали смо документарну изложбу Југословенске кинотеке „Србија и Срби на филму у ослободилачким ратовима 1912-1918“. Изложба представља наставак и допуну поставке изложбе „Србија и Срби на филму у Првом светском рату“, реализоване поводом обележавања стогодишњице избијања I светског рата 2014. године. Скоро тридесет градова Србије и Републике Српске до сада је имало прилику да види ту изложбу. По речима аутора Александра Ердељановића и Божидара Марјановића, замисао изложбе био је да се шест година српског ратовања за ослобођење и уједињење прикаже кроз кинематографију наших простора у целини, почевши од свих значајних снимања у периоду 1912 – 1918, преко играних филмова страних аутора на наше теме, до учешћа српских уметника у другим кинематографијама тога доба, као и да целу поставку прате одабрани филмови и филмски инсерти.
У понедељак 9. децембра у у Модерној галерији Центра за културу одгледали смо “Голготу Србије”, документарни филм о Првом светском рату из циклуса “Срби у Великом рату” Југословенске кинотеке, аутора Станислава Kракова, војника, новинара и писца. Филм, који се наставља на књигу аутора “Живот човека на Балкану” у којој описује политички живот Србије и своја искуства из балканских ратова, говори о страдању нације током преласка преко Албаније, доласка на Kрф, па све до пробоја Солунског фронта.